- 01 Series Pillow Block
- 2 7/16" Shaft
- 3 5/32" Centerline to Base
- 11" Base Length
- 9 3/16" Bolt Centers
description
- All grooved outer races must be clamped axially
applications
- Conveyors
- Mechanical handling
- Electrical machinery
- Fans
- Haulage
- Winders
- Headgear
- Marine
- Paper manufacturing
caution
- Any sliding spool valve, if held for long periods of time, may stick and not spring return due to fluid residue formation and therefore should be cycled periodically to prevent this from happening
| Pedestal | P 03 |
| Static Load Rating [Max] | 24800 lbf |
| End Type | Open End |
| Inch/Metric | Inch |
| Locking Device | Clamping Ring Collar |
| Bolt Hole Spacing | 9 3/16 in |
| Mounted Unit Duty | Heavy-Duty |
| RPM [Max] | 3940 rpm |
| Seal Type | Triple Labyrinth Seals |
| Bearing Type | Split Cylindrical |
| Series | 01 Series |
| Base Height | 1 1/4 in |
| Base Length | 11 in |
| Bolt Holes | 2 |
| Housing Construction | 2 Piece |
| Bolt Hole Spacing Range [Max] | 9 1/2 in |
| Bolt Hole Spacing Range [Min] | 8 7/8 in |
| Lubrication | Relubricatable |
| Bolt Size | 5/8 in |
| Insert Type | Split Steel Insert |
| Temperature Range [Min] | 32 °F |
| Dynamic Load Rating | 21800 lbf |
| Temperature Range [Max] | 212 °F |
| Shaft Dia. | 2.4375 in |
| Bearing Design | Expansion |
| Pillow Block Type | Thru-Bolt |
| Housing Material | Cast Iron |
| Housing Height | 7 in |
| Axial Load | 1200 lbf |
| Base Width | 2 3/4 in |
| Weight | 22.946 LB |
| EAN or UPC | 7316577394699 |

