- 01 Series Pillow Block
- 1 3/4" Shaft
- 2 3/4" Centerline to Base
- 10 5/8" Base Length
- 8 7/16" Bolt Centers
description
- All grooved outer races must be clamped axially
applications
- Conveyors
- Mechanical handling
- Electrical machinery
- Fans
- Haulage
- Winders
- Headgear
- Marine
- Paper manufacturing
caution
- Any sliding spool valve, if held for long periods of time, may stick and not spring return due to fluid residue formation and therefore should be cycled periodically to prevent this from happening
| Bolt Holes | 2 |
| Housing Height | 6 1/4 in |
| Bolt Hole Spacing Range [Min] | 8 in |
| Static Load Rating [Max] | 18000 lbf |
| Bolt Hole Spacing | 8 7/16 in |
| Temperature Range [Min] | 32 °F |
| Housing Material | Cast Iron |
| Base Width | 2 3/8 in |
| Base Height | 1 in |
| Series | 01 Series |
| Pedestal | P 02 |
| End Type | Open End |
| Bolt Size | 5/8 in |
| Bearing Type | Split Cylindrical |
| Bolt Hole Spacing Range [Max] | 8 7/8 in |
| Temperature Range [Max] | 212 °F |
| Pillow Block Type | Thru-Bolt |
| Seal Type | Triple Labyrinth Seals |
| Dynamic Load Rating | 16800 lbf |
| Insert Type | Split Steel Insert |
| Inch/Metric | Inch |
| Base Length | 10 5/8 in |
| Shaft Dia. | 1.75 in |
| Locking Device | Clamping Ring Collar |
| Mounted Unit Duty | Heavy-Duty |
| Bearing Design | Expansion |
| RPM [Max] | 4630 rpm |
| Housing Construction | 2 Piece |
| Axial Load | 810 lbf |
| Lubrication | Relubricatable |
| Weight | 16.962 LB |
| EAN or UPC | 7316579385374 |

