- 01 Series Pillow Block
- 1 3/4" Shaft
- 2 3/4" Centerline to Base
- 10 5/8" Base Length
- 8 7/16" Bolt Centers
description
- All grooved outer races must be clamped axially
applications
- Conveyors
- Mechanical handling
- Electrical machinery
- Fans
- Haulage
- Winders
- Headgear
- Marine
- Paper manufacturing
caution
- Any sliding spool valve, if held for long periods of time, may stick and not spring return due to fluid residue formation and therefore should be cycled periodically to prevent this from happening
| Bolt Hole Spacing Range [Min] | 8 in |
| Bearing Type | Split Cylindrical |
| Pillow Block Type | Thru-Bolt |
| Dynamic Load Rating | 16800 lbf |
| Lubrication | Relubricatable |
| Axial Load | 810 lbf |
| Series | 01 Series |
| Locking Device | Clamping Ring Collar |
| Mounted Unit Duty | Heavy-Duty |
| Base Width | 2 3/8 in |
| Static Load Rating [Max] | 18000 lbf |
| Seal Type | Triple Labyrinth Seals |
| Bearing Design | Expansion |
| Base Length | 10 5/8 in |
| Base Height | 1 in |
| Insert Type | Split Steel Insert |
| Bolt Hole Spacing | 8 7/16 in |
| Pedestal | P 02 |
| Bolt Holes | 2 |
| Temperature Range [Min] | 32 °F |
| Housing Height | 6 1/4 in |
| Shaft Dia. | 1.75 in |
| End Type | Open End |
| Bolt Size | 5/8 in |
| RPM [Max] | 4630 rpm |
| Housing Material | Cast Iron |
| Temperature Range [Max] | 212 °F |
| Bolt Hole Spacing Range [Max] | 8 7/8 in |
| Inch/Metric | Inch |
| Housing Construction | 2 Piece |
| Weight | 16.962 LB |
| EAN or UPC | 7316579385374 |

