- 01 Series Pillow Block
- 1 11/16" Shaft
- 2 3/4" Centerline to Base
- 10 5/8" Base Length
- 8 7/16" Bolt Centers
description
- All grooved outer races must be clamped axially
applications
- Conveyors
- Mechanical handling
- Electrical machinery
- Fans
- Haulage
- Winders
- Headgear
- Marine
- Paper manufacturing
caution
- Any sliding spool valve, if held for long periods of time, may stick and not spring return due to fluid residue formation and therefore should be cycled periodically to prevent this from happening
| Lubrication | Relubricatable |
| Base Width | 2 3/8 in |
| Static Load Rating [Max] | 18000 lbf |
| Shaft Dia. | 1.6875 in |
| Bolt Hole Spacing | 8 7/16 in |
| Bolt Holes | 2 |
| Insert Type | Split Steel Insert |
| End Type | Open End |
| Series | 01 Series |
| Bolt Hole Spacing Range [Max] | 8 7/8 in |
| Temperature Range [Min] | 32 °F |
| Base Length | 10 5/8 in |
| Locking Device | Clamping Ring Collar |
| Bearing Design | Non-Expansion |
| Housing Height | 6 1/4 in |
| RPM [Max] | 4630 rpm |
| Dynamic Load Rating | 16800 lbf |
| Inch/Metric | Inch |
| Pillow Block Type | Thru-Bolt |
| Bolt Hole Spacing Range [Min] | 8 in |
| Bolt Size | 5/8 in |
| Base Height | 1 in |
| Axial Load | 810 lbf |
| Mounted Unit Duty | Heavy-Duty |
| Seal Type | Triple Labyrinth Seals |
| Housing Construction | 2 Piece |
| Temperature Range [Max] | 212 °F |
| Pedestal | P 02 |
| Bearing Type | Split Cylindrical |
| Housing Material | Cast Iron |
| Weight | 17.094 LB |
| EAN or UPC | 7316579327893 |

