- 01 Series Pillow Block
- 1 11/16" Shaft
- 2 3/4" Centerline to Base
- 10 5/8" Base Length
- 8 7/16" Bolt Centers
description
- All grooved outer races must be clamped axially
applications
- Conveyors
- Mechanical handling
- Electrical machinery
- Fans
- Haulage
- Winders
- Headgear
- Marine
- Paper manufacturing
caution
- Any sliding spool valve, if held for long periods of time, may stick and not spring return due to fluid residue formation and therefore should be cycled periodically to prevent this from happening
| Pedestal | P 02 |
| Inch/Metric | Inch |
| Static Load Rating [Max] | 18000 lbf |
| Dynamic Load Rating | 16800 lbf |
| Bearing Type | Split Cylindrical |
| Pillow Block Type | Thru-Bolt |
| Housing Material | Cast Iron |
| RPM [Max] | 4630 rpm |
| End Type | Open End |
| Bolt Hole Spacing Range [Max] | 8 7/8 in |
| Base Height | 1 in |
| Base Length | 10 5/8 in |
| Bolt Hole Spacing | 8 7/16 in |
| Series | 01 Series |
| Housing Construction | 2 Piece |
| Lubrication | Relubricatable |
| Base Width | 2 3/8 in |
| Seal Type | Triple Labyrinth Seals |
| Temperature Range [Min] | 32 °F |
| Insert Type | Split Steel Insert |
| Axial Load | 810 lbf |
| Bearing Design | Non-Expansion |
| Shaft Dia. | 1.6875 in |
| Bolt Holes | 2 |
| Bolt Size | 5/8 in |
| Bolt Hole Spacing Range [Min] | 8 in |
| Housing Height | 6 1/4 in |
| Locking Device | Clamping Ring Collar |
| Mounted Unit Duty | Heavy-Duty |
| Temperature Range [Max] | 212 °F |
| Weight | 17.094 LB |
| EAN or UPC | 7316579327893 |

