- 01 Series Pillow Block
- 35 mm Shaft
- 2 3/8" Centerline to Base
- 9" Base Length
- 7 1/8" Bolt Centers
description
- All grooved outer races must be clamped axially
applications
- Conveyors
- Mechanical handling
- Electrical machinery
- Fans
- Haulage
- Winders
- Headgear
- Marine
- Paper manufacturing
caution
- Any sliding spool valve, if held for long periods of time, may stick and not spring return due to fluid residue formation and therefore should be cycled periodically to prevent this from happening
| Inch/Metric | Metric |
| Base Width | 2 3/8 in |
| Seal Type | Triple Labyrinth Seals |
| Bolt Size | 1/2 in |
| Bolt Hole Spacing Range [Min] | 6.75 |
| Static Load Rating [Max] | 15100 lbf |
| Mounted Unit Duty | Heavy-Duty |
| Bolt Holes | 2 |
| Pillow Block Type | Thru-Bolt |
| End Type | Open End |
| Series | 01 Series |
| Pedestal | P 01 |
| Base Height | 7/8 in |
| Housing Height | 5 1/2 in |
| RPM [Max] | 5400 rpm |
| Housing Material | Cast Iron |
| Lubrication | Relubricatable |
| Bolt Hole Spacing | 7 1/8 in |
| Axial Load | 720 lbf |
| Insert Type | Split Steel Insert |
| Shaft Dia. | 35 mm |
| Bearing Type | Split Cylindrical |
| Bearing Design | Non-Expansion |
| Temperature Range [Min] | 32 °F |
| Locking Device | Clamping Ring Collar |
| Bolt Hole Spacing Range [Max] | 7 1/2 in |
| Dynamic Load Rating | 14600 lbf |
| Housing Construction | 2 Piece |
| Temperature Range [Max] | 212 °F |
| Base Length | 9 in |
| Weight | 11.902 LB |
| EAN or UPC | 7316577841988 |

