- 01 Series Pillow Block
- 35 mm Shaft
- 2 3/8" Centerline to Base
- 9" Base Length
- 7 1/8" Bolt Centers
description
- All grooved outer races must be clamped axially
applications
- Conveyors
- Mechanical handling
- Electrical machinery
- Fans
- Haulage
- Winders
- Headgear
- Marine
- Paper manufacturing
caution
- Any sliding spool valve, if held for long periods of time, may stick and not spring return due to fluid residue formation and therefore should be cycled periodically to prevent this from happening
| Pedestal | P 01 |
| Axial Load | 720 lbf |
| Locking Device | Clamping Ring Collar |
| Housing Height | 5 1/2 in |
| RPM [Max] | 5400 rpm |
| Bolt Hole Spacing Range [Min] | 6.75 |
| Static Load Rating [Max] | 15100 lbf |
| Bolt Holes | 2 |
| Shaft Dia. | 35 mm |
| Seal Type | Triple Labyrinth Seals |
| Bearing Design | Non-Expansion |
| Bolt Hole Spacing | 7 1/8 in |
| Base Width | 2 3/8 in |
| Lubrication | Relubricatable |
| Temperature Range [Min] | 32 °F |
| Insert Type | Split Steel Insert |
| Series | 01 Series |
| Housing Material | Cast Iron |
| Base Length | 9 in |
| Mounted Unit Duty | Heavy-Duty |
| Temperature Range [Max] | 212 °F |
| Inch/Metric | Metric |
| End Type | Open End |
| Pillow Block Type | Thru-Bolt |
| Base Height | 7/8 in |
| Housing Construction | 2 Piece |
| Bolt Hole Spacing Range [Max] | 7 1/2 in |
| Bearing Type | Split Cylindrical |
| Dynamic Load Rating | 14600 lbf |
| Bolt Size | 1/2 in |
| Weight | 11.902 LB |
| EAN or UPC | 7316577841988 |

