description
- Desert® DUT is a high-temperature, medium-pressure hose for use in applications including turbocharger oil lines, tilt cab cylinder and air brake lines, transmission coolant and filtration lines. It is compatible with petroleum oil and phosphate ester-based hydraulic fluids, air, water, diesel fuel, petroleum-based lubricating oils and coolants.
features
- High Temperature Rating
- 4:1 Safety Factor
| Tube Material | Nitrile (NBR) |
| Color | Black |
| Hose Length | 250 ft |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Temperature Range [Max] | 275 °F |
| Hose OD | 1.21 in, 30.7 mm |
| Bend Radius [Max] | 5 in |
| Burst Pressure [Min] | 1600 psi |
| Pressure [Max] | 400 psi |
| Hose I.D. | 7/8 in |
| Cover Material | Chlorosulfonated Polyethylene (CSM) |
| Working Pressure | 406 psi, 28 bar |
| Hose Reinforcement | Braided Steel Wire |
| Inner Tube Material | Nitrile Synthetic Rubber |
| Reinforcement | 1 Layer, Braided, Textile and 1 Layer, Braided, Steel Wire |
| Weight | 0.501 LB |
| EAN or UPC | 37256463211 |

