description
- Desert® DUT is a high-temperature, medium-pressure hose for use in applications including turbocharger oil lines, tilt cab cylinder and air brake lines, transmission coolant and filtration lines. It is compatible with petroleum oil and phosphate ester-based hydraulic fluids, air, water, diesel fuel, petroleum-based lubricating oils and coolants.
features
- High Temperature Rating
- 4:1 Safety Factor
| Tube Material | Nitrile (NBR) |
| Temperature Range [Max] | 275 °F |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Burst Pressure [Min] | 1600 psi |
| Inner Tube Material | Nitrile Synthetic Rubber |
| Hose Reinforcement | Braided Steel Wire |
| Pressure [Max] | 400 psi |
| Reinforcement | 1 Layer, Braided, Textile and 1 Layer, Braided, Steel Wire |
| Color | Black |
| Working Pressure | 406 psi, 28 bar |
| Hose I.D. | 7/8 in |
| Cover Material | Chlorosulfonated Polyethylene (CSM) |
| Hose OD | 1.21 in, 30.7 mm |
| Hose Length | 250 ft |
| Bend Radius [Max] | 5 in |
| Weight | 0.501 LB |
| EAN or UPC | 37256463211 |

