- 3/8" Black Push-On Hose
- 300psi Max. WP
description
- For use with push-on fittings at max. operating pressures of 300 psi. For low pressure hydraulic and pneumatic systems, such as shop air systems, general industrial, maintenance and automotive assembly applications. Nonconductive, minimum electrical resistance, greater than one megohm per inch of hose length at 1,000 VDC.
features
- Very good cut and gouge resistance
- For low pressure hydraulic and pneumatic systems
- ARPM Class A
- MSHA approved covers
| Pounds per Foot | 0.2 lb |
| Oil Resistance | High |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Hose Ends | N/A |
| Hose Reinforcement | Braided (1) High Strength Yarn |
| Package Type | Reel |
| Inner Tube Material | Chemivic® Synthetic Rubber |
| Hose I.D. | 5/8 in |
| Pressure [Max] | 300 psi |
| Color | Black |
| Hose Application | Air & Multi-Purpose |
| Temperature Range [Max] | 210 °F |
| Hose OD | 0.925 in |
| Material | Nitrile |
| Bend Radius | 6 in |
| Hose Length | 500 ft |
| Cover Material | MSHA Approved Synthetic Rubber |
| Weight | 0.21 LB |
| EAN or UPC | 37256443459 |
-
Pre-Packed Quantities


