- 3/8" Black Push-On Hose
- 300psi Max. WP
description
- For use with push-on fittings at max. operating pressures of 300 psi. For low pressure hydraulic and pneumatic systems, such as shop air systems, general industrial, maintenance and automotive assembly applications. Nonconductive, minimum electrical resistance, greater than one megohm per inch of hose length at 1,000 VDC.
features
- Very good cut and gouge resistance
- For low pressure hydraulic and pneumatic systems
- ARPM Class A
- MSHA approved covers
| Oil Resistance | High |
| Hose Ends | N/A |
| Bend Radius | 6 in |
| Pounds per Foot | 0.2 lb |
| Inner Tube Material | Chemivic® Synthetic Rubber |
| Hose I.D. | 5/8 in |
| Hose Length | 500 ft |
| Color | Black |
| Package Type | Reel |
| Hose Application | Air & Multi-Purpose |
| Hose Reinforcement | Braided (1) High Strength Yarn |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Pressure [Max] | 300 psi |
| Material | Nitrile |
| Cover Material | MSHA Approved Synthetic Rubber |
| Temperature Range [Max] | 210 °F |
| Hose OD | 0.925 in |
| Weight | 0.21 LB |
| EAN or UPC | 37256443459 |
-
Pre-Packed Quantities


