description
- For use with push-on fittings at max. operating pressures of 300 psi. For low pressure hydraulic and pneumatic systems, such as shop air systems, general industrial, maintenance and automotive assembly applications. Nonconductive, minimum electrical resistance, greater than one megohm per inch of hose length at 1,000 VDC.
applications
- For low pressure hydraulic and pneumatic systems
features
- Very good cut and gouge resistance
compliances
- 0
| Hose OD | 0.62 in |
| Hose Length | 50 ft |
| Hose Application | Air & Multi-Purpose |
| Hose Reinforcement | Braided (1) High Strength Yarn |
| Oil Resistance | High |
| Temperature Range [Max] | 210 °F |
| Hose I.D. | 5/16 in |
| Inner Tube Material | Chemivic® Synthetic Rubber |
| Pounds per Foot | 0.12 lb |
| Color | Black |
| Bend Radius | 3 in |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Pressure [Max] | 300 psi |
| Cover Material | MSHA Approved Synthetic Rubber |
| Weight | 0.117 LB |
| EAN or UPC | 37256443398 |

