description
- For use with push-on fittings at max. operating pressures of 300 psi. For low pressure hydraulic and pneumatic systems, such as shop air systems, general industrial, maintenance and automotive assembly applications. Nonconductive, minimum electrical resistance, greater than one megohm per inch of hose length at 1,000 VDC.
applications
- For low pressure hydraulic and pneumatic systems
features
- Very good cut and gouge resistance
compliances
- 0
| Hose Length | 50 ft |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Bend Radius | 3 in |
| Pounds per Foot | 0.12 lb |
| Hose Application | Air & Multi-Purpose |
| Cover Material | MSHA Approved Synthetic Rubber |
| Hose OD | 0.62 in |
| Oil Resistance | High |
| Hose I.D. | 5/16 in |
| Hose Reinforcement | Braided (1) High Strength Yarn |
| Temperature Range [Max] | 210 °F |
| Pressure [Max] | 300 psi |
| Color | Black |
| Inner Tube Material | Chemivic® Synthetic Rubber |
| Weight | 0.117 LB |
| EAN or UPC | 37256443398 |

