- 3/4" Green Air & Multipurpose Hose
description
- For use with push-on fittings at max. operating pressures of 300 psi. For low pressure hydraulic and pneumatic systems, such as shop air systems, general industrial, maintenance and automotive assembly applications. Nonconductive, minimum electrical resistance, greater than one megohm per inch of hose length at 1,000 VDC.
applications
- For low pressure hydraulic and pneumatic systems
features
- Very good cut and gouge resistance
compliances
- 0
| Material | Nitrile |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Hose Application | Air & Multi-Purpose |
| Hose Length | 500 ft |
| Cover Material | MSHA Approved Synthetic Rubber |
| Package Type | Reel |
| Hose Reinforcement | Braided (1) High Strength Yarn |
| Oil Resistance | High |
| Temperature Range [Max] | 210 °F |
| Hose I.D. | 3/4 in |
| Hose OD | 1.07 in |
| Color | Green |
| Pressure [Max] | 300 psi |
| Inner Tube Material | Chemivic® Synthetic Rubber |
| Bend Radius | 7 in |
| Pounds per Foot | 0.26 lb |
| Weight | 0.289 LB |
| EAN or UPC | 37256443619 |
-
Pre-Packed Quantities


