- 3/4" Green Air & Multipurpose Hose
description
- For use with push-on fittings at max. operating pressures of 300 psi. For low pressure hydraulic and pneumatic systems, such as shop air systems, general industrial, maintenance and automotive assembly applications. Nonconductive, minimum electrical resistance, greater than one megohm per inch of hose length at 1,000 VDC.
applications
- For low pressure hydraulic and pneumatic systems
features
- Very good cut and gouge resistance
compliances
- 0
| Oil Resistance | High |
| Inner Tube Material | Chemivic® Synthetic Rubber |
| Hose Application | Air & Multi-Purpose |
| Pressure [Max] | 300 psi |
| Pounds per Foot | 0.26 lb |
| Material | Nitrile |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Hose I.D. | 3/4 in |
| Bend Radius | 7 in |
| Color | Green |
| Temperature Range [Max] | 210 °F |
| Hose Length | 500 ft |
| Cover Material | MSHA Approved Synthetic Rubber |
| Hose OD | 1.07 in |
| Hose Reinforcement | Braided (1) High Strength Yarn |
| Package Type | Reel |
| Weight | 0.289 LB |
| EAN or UPC | 37256443619 |
-
Pre-Packed Quantities


