- 2" Red Abrasives & Corrosives & Mining Hose
applications
- Ortac II is Goodyear's most popular premium quality multipurpose hose for industrial applications. It is found in demanding applications in factories, construction, agriculture, quarries, mines, railroad, the oil and gas industry, and shipbuilding.
| Temperature Range [Max] | 190 °F |
| Pounds per Foot | 0.41 lb |
| Hose OD | 2.5 in |
| Hose I.D. | 2 in |
| Oil Resistance | High |
| Hose Application | Abrasives & Corrosives, Mining |
| Color | Red |
| Hose Length | 100 ft |
| Temperature Range [Min] | -20 °F |
| Pressure [Max] | 200 psi |
| Weight | 1.04 LB |
| EAN or UPC | 37256129650 |

