- 2" Red Abrasives & Corrosives & Mining Hose
applications
- Ortac II is Goodyear's most popular premium quality multipurpose hose for industrial applications. It is found in demanding applications in factories, construction, agriculture, quarries, mines, railroad, the oil and gas industry, and shipbuilding.
| Hose OD | 2.5 in |
| Hose Length | 100 ft |
| Temperature Range [Max] | 190 °F |
| Pounds per Foot | 0.41 lb |
| Oil Resistance | High |
| Hose I.D. | 2 in |
| Hose Application | Abrasives & Corrosives, Mining |
| Color | Red |
| Pressure [Max] | 200 psi |
| Temperature Range [Min] | -20 °F |
| Weight | 1.04 LB |
| EAN or UPC | 37256129650 |

