- Infinity™ Fuel Drop Hose
- 2" ID
- 2.80" OD
- 100' Length
- -40°F - 160°F
applications
- Designed to transfer biodiesel and ethanol blends, gasoline and other petroleum products under pressure, gravity flow or medium suction (up to 23" Hg) at ambient temperature and with an aromatic content of 60% or less
features
- Constructed with exclusive PVC double helix for superior flexibility, abrasion resistance and low coefficient of friction for ease of maneuverability
- Lightweight in construction
| Inner Tube Material | Nitrile Synthetic Rubber (ORS) |
| Color | Black |
| Cover Material | Synthetic Rubber |
| Bend Radius | 1.5 in |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Series | Infinity |
| Material | Abrasion-Resistant |
| Temperature Range [Max] | 160 °F |
| Packaged Length | Cut to Length |
| Hose Length | 100 ft |
| Hose Application | Fuel Drop |
| Hose OD | 2.8 in |
| Hose I.D. | 2 in |
| Weight per 100 Feet | 1.02 lb |
| Pressure [Max] | 150 psi |
| Weight | 0.994 LB |
| EAN or UPC | 37256337864 |
-
Pre-Packed Quantities


