- Infinity™ Fuel Drop Hose
- 2" ID
- 2.80" OD
- 100' Length
- -40°F - 160°F
applications
- Designed to transfer biodiesel and ethanol blends, gasoline and other petroleum products under pressure, gravity flow or medium suction (up to 23" Hg) at ambient temperature and with an aromatic content of 60% or less
features
- Constructed with exclusive PVC double helix for superior flexibility, abrasion resistance and low coefficient of friction for ease of maneuverability
- Lightweight in construction
| Series | Infinity |
| Inner Tube Material | Nitrile Synthetic Rubber (ORS) |
| Hose I.D. | 2 in |
| Temperature Range [Max] | 160 °F |
| Packaged Length | Cut to Length |
| Pressure [Max] | 150 psi |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Hose Application | Fuel Drop |
| Cover Material | Synthetic Rubber |
| Color | Black |
| Hose Length | 100 ft |
| Bend Radius | 1.5 in |
| Weight per 100 Feet | 1.02 lb |
| Material | Abrasion-Resistant |
| Hose OD | 2.8 in |
| Weight | 0.994 LB |
| EAN or UPC | 37256337864 |
-
Pre-Packed Quantities


