description
- For use with push-on fittings at max. operating pressures of 300 psi. For low pressure hydraulic and pneumatic systems, such as shop air systems, general industrial, maintenance and automotive assembly applications. Nonconductive, minimum electrical resistance, greater than one megohm per inch of hose length at 1,000 VDC.
applications
- For low pressure hydraulic and pneumatic systems
features
- Very good cut and gouge resistance
compliances
- 0
| Package Type | Reel |
| Hose OD | 1.34 in |
| Color | Red |
| Inner Tube Material | Chemivic® Synthetic Rubber |
| Pressure [Max] | 300 psi |
| Oil Resistance | High |
| Bend Radius | 8 in |
| Hose Length | 500 ft |
| Hose I.D. | 1 in |
| Hose Reinforcement | Braided (1) High Strength Yarn |
| Hose Application | Air & Multi-Purpose |
| Temperature Range [Max] | 210 °F |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Cover Material | MSHA Approved Synthetic Rubber |
| Pounds per Foot | 0.34 lb |
| Weight | 0.38 LB |
| EAN or UPC | 37256443671 |

