description
- For use with push-on fittings at max. operating pressures of 300 psi. For low pressure hydraulic and pneumatic systems, such as shop air systems, general industrial, maintenance and automotive assembly applications. Nonconductive, minimum electrical resistance, greater than one megohm per inch of hose length at 1,000 VDC.
applications
- For low pressure hydraulic and pneumatic systems
features
- Very good cut and gouge resistance
compliances
- 0
| Inner Tube Material | Chemivic® Synthetic Rubber |
| Color | Red |
| Pounds per Foot | 0.34 lb |
| Hose Length | 500 ft |
| Hose OD | 1.34 in |
| Cover Material | MSHA Approved Synthetic Rubber |
| Hose Reinforcement | Braided (1) High Strength Yarn |
| Hose I.D. | 1 in |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Package Type | Reel |
| Hose Application | Air & Multi-Purpose |
| Oil Resistance | High |
| Pressure [Max] | 300 psi |
| Bend Radius | 8 in |
| Temperature Range [Max] | 210 °F |
| Weight | 0.38 LB |
| EAN or UPC | 37256443671 |

