- 1/2" Red Air & Multipurpose Hose
description
- This lightweight, economical, general purpose hose assembly is ideal for use in plant or on OEM equipment. Popular for air line drops and pneumatic tools. Brass male NPT hose ends are crimped on for maximum durability.
| Color | Red |
| Package Type | Reel |
| Material | Lightweight PVC |
| Hose I.D. | 1/2 in |
| Oil Resistance | Medium - High |
| Temperature Range [Max] | 158 °F |
| Hose Length | 750 ft |
| Hose OD | 0.795 in |
| Type | Bulk |
| Hose Application | Air & Multi-Purpose |
| Pressure [Max] | 300 psi |
| Pounds per Foot | 0.16 lb |
| Temperature Range [Min] | -10 °F |
| Weight | 0.176 LB |
| EAN or UPC | 37256127076 |

