- 1/2" Red Air & Multipurpose Hose
description
- This lightweight, economical, general purpose hose assembly is ideal for use in plant or on OEM equipment. Popular for air line drops and pneumatic tools. Brass male NPT hose ends are crimped on for maximum durability.
| Hose I.D. | 1/2 in |
| Temperature Range [Min] | -10 °F |
| Package Type | Reel |
| Oil Resistance | Medium - High |
| Temperature Range [Max] | 158 °F |
| Hose Length | 750 ft |
| Hose Application | Air & Multi-Purpose |
| Type | Bulk |
| Color | Red |
| Pounds per Foot | 0.16 lb |
| Pressure [Max] | 300 psi |
| Material | Lightweight PVC |
| Hose OD | 0.795 in |
| Weight | 0.176 LB |
| EAN or UPC | 37256127076 |

