- 55 mm Shaft Diameter
- 75 mm Housing Bore Diameter
- 5.500 mm Width
- Nitrile
- Type MVR1
caution
- Sudden, slam-type stalling should be avoided. Applications of this kind, which are beyond the expected normal performance of pneumatic power motors, will damage the power train due to the dynamic shock loads imposed.
| Lip Material | Nitrile |
| Surface Speed [Nom] | 2,300 ft/min |
| Seal Design | Assembled Design |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Spring Material | None |
| Seal Application | Extremely Contaminated |
| Pressure | 0 psi |
| Lip Style | Axial |
| Housing Bore Dia. | 75 mm |
| Construction | MVR1 |
| Inch/Metric | Metric |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Case Construction | Steel Case w/o Inner Case |
| Shaft Dia. | 55 mm |
| Lip Type | Single Lip w/o Spring |
| Weight | 0.079 LB |
| EAN or UPC | 85311258081 |

