- 55 mm Shaft Diameter
- 75 mm Housing Bore Diameter
- 5.500 mm Width
- Nitrile
- Type MVR1
caution
- Sudden, slam-type stalling should be avoided. Applications of this kind, which are beyond the expected normal performance of pneumatic power motors, will damage the power train due to the dynamic shock loads imposed.
| Housing Bore Dia. | 75 mm |
| Shaft Dia. | 55 mm |
| Case Construction | Steel Case w/o Inner Case |
| Seal Design | Assembled Design |
| Surface Speed [Nom] | 2,300 ft/min |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Seal Application | Extremely Contaminated |
| Inch/Metric | Metric |
| Lip Type | Single Lip w/o Spring |
| Lip Style | Axial |
| Construction | MVR1 |
| Spring Material | None |
| Lip Material | Nitrile |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Pressure | 0 psi |
| Weight | 0.079 LB |
| EAN or UPC | 85311258081 |

