- 570 mm Shaft Diameter
- 620 mm Housing Bore Diameter
- 22 mm Width
- Nitrile
- Type HDS2
description
- Metal clad seal has single spring-loaded sealing element with Duralip (was leather) exclusion element. Used where there is insufficient room for two seals. HDSA and HDSBare used to retain lubricants and exclude dirt in applications not wide enough to hold two seals.
| Shaft Dia. | 570 mm |
| Inch/Metric | Metric |
| Seal Application | General Purpose |
| Lip Material | Nitrile |
| Spring Material | Carbon Steel Garter |
| Pressure | 15 psi |
| Lip Style | Internal |
| Cover/Compensation Ring/Plate Required | No |
| Temp Description | w/4 Adjustable Lugs |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Lip Type | Single Lip w/Spring |
| Construction | HDS2 |
| Misalignment & Runout (In. @ Feet Per Minute) | 0.062 Max |
| Housing Bore Dia. | 620 mm |
| Case Construction | Steel Case w/Inner Case |
| Seal Design | Molded Design |
| Weight | 10.611 LB |
| EAN or UPC | 7316576972799 |

