- 570 mm Shaft Diameter
- 620 mm Housing Bore Diameter
- 22 mm Width
- Nitrile
- Type HDS2
description
- Metal clad seal has single spring-loaded sealing element with Duralip (was leather) exclusion element. Used where there is insufficient room for two seals. HDSA and HDSBare used to retain lubricants and exclude dirt in applications not wide enough to hold two seals.
| Pressure | 15 psi |
| Temp Description | w/4 Adjustable Lugs |
| Lip Material | Nitrile |
| Housing Bore Dia. | 620 mm |
| Cover/Compensation Ring/Plate Required | No |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Shaft Dia. | 570 mm |
| Construction | HDS2 |
| Case Construction | Steel Case w/Inner Case |
| Seal Design | Molded Design |
| Inch/Metric | Metric |
| Misalignment & Runout (In. @ Feet Per Minute) | 0.062 Max |
| Seal Application | General Purpose |
| Spring Material | Carbon Steel Garter |
| Lip Type | Single Lip w/Spring |
| Lip Style | Internal |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Weight | 10.611 LB |
| EAN or UPC | 7316576972799 |

