- 1200 mm Shaft Diameter
- 1264 mm Housing Bore Diameter
- 22.200 mm Width
- Duralip (Carboxylated Nitrile)
- Type HDS2
description
- Metal clad seal has single spring-loaded sealing element with Duralip (was leather) exclusion element. Used where there is insufficient room for two seals. HDSA and HDSBare used to retain lubricants and exclude dirt in applications not wide enough to hold two seals.
| Inch/Metric | Metric |
| Misalignment & Runout (In. @ Feet Per Minute) | 0.062 Max |
| Seal Application | General Purpose |
| Lip Type | Single Lip w/Spring |
| Cover/Compensation Ring/Plate Required | No |
| Spring Material | Carbon Steel Garter |
| Pressure | 15 psi |
| Seal Design | Molded Design |
| Shaft Dia. | 1200 mm |
| Lip Material | Duralip (Carboxylated Nitrile) |
| Temp Description | w/4 Lugs |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Housing Bore Dia. | 1264 mm |
| Case Construction | Steel Case w/Inner Case |
| Lip Style | Internal |
| Construction | HDS2 |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Weight | 20.85 LB |
| EAN or UPC | 85311150644 |

