- 1200 mm Shaft Diameter
- 1264 mm Housing Bore Diameter
- 22.200 mm Width
- Duralip (Carboxylated Nitrile)
- Type HDS2
description
- Metal clad seal has single spring-loaded sealing element with Duralip (was leather) exclusion element. Used where there is insufficient room for two seals. HDSA and HDSBare used to retain lubricants and exclude dirt in applications not wide enough to hold two seals.
| Housing Bore Dia. | 1264 mm |
| Lip Style | Internal |
| Lip Material | Duralip (Carboxylated Nitrile) |
| Pressure | 15 psi |
| Inch/Metric | Metric |
| Spring Material | Carbon Steel Garter |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Seal Design | Molded Design |
| Case Construction | Steel Case w/Inner Case |
| Lip Type | Single Lip w/Spring |
| Shaft Dia. | 1200 mm |
| Temp Description | w/4 Lugs |
| Construction | HDS2 |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Seal Application | General Purpose |
| Cover/Compensation Ring/Plate Required | No |
| Misalignment & Runout (In. @ Feet Per Minute) | 0.062 Max |
| Weight | 20.85 LB |
| EAN or UPC | 85311150644 |

