- 460 mm Shaft Diameter
- 500 mm Housing Bore Diameter
- 20 mm Width
- Nitrile
- Type HDS1
description
- Metal clad seal has single spring-loaded sealing element with Duralip (was leather) exclusion element. Used where there is insufficient room for two seals. HDSA and HDSBare used to retain lubricants and exclude dirt in applications not wide enough to hold two seals.
| Inch/Metric | Metric |
| Lip Type | Single Lip w/Spring |
| Lip Material | Nitrile |
| Seal Application | General Purpose |
| Construction | HDS1 |
| Spring Material | Carbon Steel Garter |
| Housing Bore Dia. | 500 mm |
| Case Construction | Steel Case w/Inner Case |
| Surface Speed [Nom] | 5,000 ft/min |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Misalignment & Runout (In. @ Feet Per Minute) | 0.062 Max |
| Shaft Dia. | 460 mm |
| Seal Design | Bonded Design |
| Pressure | 10 psi |
| Cover/Compensation Ring/Plate Required | No |
| Lip Style | Internal |
| Weight | 4.255 LB |
| EAN or UPC | 85311131285 |

