- 460 mm Shaft Diameter
- 500 mm Housing Bore Diameter
- 20 mm Width
- Nitrile
- Type HDS1
description
- Metal clad seal has single spring-loaded sealing element with Duralip (was leather) exclusion element. Used where there is insufficient room for two seals. HDSA and HDSBare used to retain lubricants and exclude dirt in applications not wide enough to hold two seals.
| Shaft Dia. | 460 mm |
| Seal Design | Bonded Design |
| Spring Material | Carbon Steel Garter |
| Cover/Compensation Ring/Plate Required | No |
| Case Construction | Steel Case w/Inner Case |
| Construction | HDS1 |
| Pressure | 10 psi |
| Housing Bore Dia. | 500 mm |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Lip Style | Internal |
| Surface Speed [Nom] | 5,000 ft/min |
| Misalignment & Runout (In. @ Feet Per Minute) | 0.062 Max |
| Lip Type | Single Lip w/Spring |
| Seal Application | General Purpose |
| Lip Material | Nitrile |
| Inch/Metric | Metric |
| Weight | 4.255 LB |
| EAN or UPC | 85311131285 |

