- 330 mm Shaft Diameter
- 390 mm Housing Bore Diameter
- 28 mm Width
- Duralip (Carboxylated Nitrile)
- Type HDS2
description
- Metal clad seal has single spring-loaded sealing element with Duralip (was leather) exclusion element. Used where there is insufficient room for two seals. HDSA and HDSBare used to retain lubricants and exclude dirt in applications not wide enough to hold two seals.
| Spring Material | Carbon Steel Garter |
| Shaft Dia. | 330 mm |
| Seal Design | Molded Design |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Construction | HDS2 |
| Pressure | 15 psi |
| Lip Material | Duralip (Carboxylated Nitrile) |
| Lip Type | Single Lip w/Spring |
| Seal Application | General Purpose |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Housing Bore Dia. | 390 mm |
| Case Construction | Steel Case w/Inner Case |
| Cover/Compensation Ring/Plate Required | No |
| Misalignment & Runout (In. @ Feet Per Minute) | 0.062 Max |
| Inch/Metric | Metric |
| Lip Style | Internal |
| Weight | 5.571 LB |
| EAN or UPC | 85311178549 |

