- 330 mm Shaft Diameter
- 390 mm Housing Bore Diameter
- 28 mm Width
- Duralip (Carboxylated Nitrile)
- Type HDS2
description
- Metal clad seal has single spring-loaded sealing element with Duralip (was leather) exclusion element. Used where there is insufficient room for two seals. HDSA and HDSBare used to retain lubricants and exclude dirt in applications not wide enough to hold two seals.
| Cover/Compensation Ring/Plate Required | No |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Seal Application | General Purpose |
| Housing Bore Dia. | 390 mm |
| Spring Material | Carbon Steel Garter |
| Misalignment & Runout (In. @ Feet Per Minute) | 0.062 Max |
| Shaft Dia. | 330 mm |
| Lip Type | Single Lip w/Spring |
| Inch/Metric | Metric |
| Lip Style | Internal |
| Construction | HDS2 |
| Pressure | 15 psi |
| Lip Material | Duralip (Carboxylated Nitrile) |
| Case Construction | Steel Case w/Inner Case |
| Seal Design | Molded Design |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Weight | 5.571 LB |
| EAN or UPC | 85311178549 |

