- Spool Motor
- Geroler
- Spool Valve
- 7/8-14 UNF-2B SAE O-Ring Port
- 13.67 Cubic Inch Displacement Per Rev
description
- Geroler motors are similar in design to the geroter motor, but feature better low-speed performance characteristics and higher overall efficiency.They can generate up to 15 hp.Motors with the Geroler element provide high starting and running torque as well.By minimizing friction, the Geroler element helps to increase efficiency while providing smooth output shaft rotation even at very low speeds.
applications
- Agricultural augers, Food processing, Machine tools, Harvesters, Seeders
features
- Compact yet powerful
- Extended bearing life
- Increased shaft seal
options
- Five mounting styles
- Low-speed spool
- Nine shaft options
- Speed sensors
footnote
- Low speed valve.
| Motor Element | Geroler |
| Port Size | SAE-10, 7/8-14 UNF-2B |
| Port Location | Side Port |
| Series | S Series |
| Displacement (in³/rev) | 13.67 |
| Shaft Size | 1 |
| Mounting Type Code | REF! |
| Shaft Size & Type | 1 in - 6T Spline |
| Flow [Max] | 15 gal/min |
| Flow Rate | 57 lpm |
| Case Drain | SAE-4 |
| Flange Orientation | Standard |
| Splines | 6 |
| Mounting Holes | 0.535 in |
| Bolt Circle Dia. | 4.187 in |
| Case Drain Code | 1 |
| Port Code | A |
| Special Features Assembly Code | 0 |
| Mounting Hole Size | 0.565 in |
| Motor Type | Spool Valve |
| Material | Cast Iron |
| RPM [Max] | 253 rpm |
| Special Features | None |
| Maximum Speed @ Continuous Flow | 253 rpm @ 15 gal/min |
| Mount Type | 2 Bolt |
| (Catalog) Shaft Type | 1 in - 6T Spline |
| Output Shaft Code | 02 |
| Paint Code | A |
| Seal Material | Buna-N |
| Inlet Pressure [Max] | 2500 psi |
| Duty | Standard-Duty |
| Shaft Type | Splined |
| Special Features Hardware Code | 00 |
| Pilot Diameter | 3.25 in |
| Rotation | Standard Rotation |
| Paint/Packaging | Low Gloss Black |
| Port Type | SAE O-Ring |
| Corrosion Resistant | No |
| RPM [Min] | 224 rpm |
| Pressure [Max] | 1700 psi |
| Output Torque at Rated PSI (inch/pounds) | 3290 in lb |
| Port Size & Location | SAE-10 Side |
| Weight | 29.0 LB |

