- Spool Motor
- Geroler
- Spool Valve
- 7/8-14 UNF-2B SAE O-Ring Port
- 13.67 Cubic Inch Displacement Per Rev
description
- Geroler motors are similar in design to the geroter motor, but feature better low-speed performance characteristics and higher overall efficiency.They can generate up to 15 hp.Motors with the Geroler element provide high starting and running torque as well.By minimizing friction, the Geroler element helps to increase efficiency while providing smooth output shaft rotation even at very low speeds.
applications
- Agricultural augers, Food processing, Machine tools, Harvesters, Seeders
features
- Compact yet powerful
- Extended bearing life
- Increased shaft seal
options
- Five mounting styles
- Low-speed spool
- Nine shaft options
- Speed sensors
footnote
- Low speed valve.
| RPM [Max] | 253 rpm |
| Flow [Max] | 15 gal/min |
| Motor Element | Geroler |
| Bolt Circle Dia. | 4.187 in |
| Paint Code | A |
| Shaft Size & Type | 1 in - 6T Spline |
| Flow Rate | 57 lpm |
| Splines | 6 |
| Motor Type | Spool Valve |
| Material | Cast Iron |
| Duty | Standard-Duty |
| Mounting Holes | 0.535 in |
| Mounting Type Code | REF! |
| Mounting Hole Size | 0.565 in |
| Special Features Assembly Code | 0 |
| Pilot Diameter | 3.25 in |
| Inlet Pressure [Max] | 2500 psi |
| Paint/Packaging | Low Gloss Black |
| Port Code | A |
| Port Size & Location | SAE-10 Side |
| Shaft Size | 1 |
| Special Features Hardware Code | 00 |
| Rotation | Standard Rotation |
| Port Location | Side Port |
| Special Features | None |
| Corrosion Resistant | No |
| Seal Material | Buna-N |
| (Catalog) Shaft Type | 1 in - 6T Spline |
| Output Shaft Code | 02 |
| Port Type | SAE O-Ring |
| RPM [Min] | 224 rpm |
| Mount Type | 2 Bolt |
| Case Drain | SAE-4 |
| Series | S Series |
| Case Drain Code | 1 |
| Flange Orientation | Standard |
| Port Size | SAE-10, 7/8-14 UNF-2B |
| Maximum Speed @ Continuous Flow | 253 rpm @ 15 gal/min |
| Shaft Type | Splined |
| Displacement (in³/rev) | 13.67 |
| Output Torque at Rated PSI (inch/pounds) | 3290 in lb |
| Pressure [Max] | 1700 psi |
| Weight | 29.0 LB |

