- Spool Motor
- Geroler
- Spool Valve
- G 1/2 BSPP Port
- 13.67 Cubic Inch Displacement Per Rev
description
- Geroler motors are similar in design to the geroter motor, but feature better low-speed performance characteristics and higher overall efficiency.They can generate up to 15 hp.Motors with the Geroler element provide high starting and running torque as well.By minimizing friction, the Geroler element helps to increase efficiency while providing smooth output shaft rotation even at very low speeds.
applications
- Agricultural augers, Food processing, Machine tools, Harvesters, Seeders
features
- Speed up to 1,150 rpm
- Compact size
- Provides high efficiency, even at start-up and low speeds
- Motor shaft rotation can instantly be reversed by changing direction of input/output flow while generating equal torque in either direction
options
- SAE ports
- Splined and tapered shafts
| Pressure [Max] | 1700 psi |
| Mounting Hole Size | 0.565 in |
| Port Size | 1/2, G 1/2 |
| Seal Material | Buna-N |
| Flange Orientation | Standard |
| RPM [Max] | 253 rpm |
| Port Location | Side Port |
| RPM [Min] | 224 rpm |
| Shaft Size & Type | Straight |
| Rotation | Standard Rotation |
| Bolt Circle Dia. | 4.187 in |
| Case Drain | G 1/4 BSP Straight Thread Port (End Cap) |
| Flow [Max] | 15 gal/min |
| Paint Code | A |
| Material | Cast Iron |
| Special Features Assembly Code | 0 |
| Mounting Type Code | REF! |
| Maximum Speed @ Continuous Flow | 253 rpm @ 15 gal/min |
| Output Torque at Rated PSI (inch/pounds) | 3290 in lb |
| Flow Rate | 14 gal/min |
| Special Features Hardware Code | 00 |
| Mount Type | 2 Bolt |
| Case Drain Code | 2 |
| Motor Element | Geroler |
| Duty | Standard-Duty |
| Corrosion Resistant | No |
| Output Shaft Code | 24 |
| Mounting Holes | 0.535 in |
| Splines | 0 |
| Paint/Packaging | Primer Low Gloss Black, Individual Box |
| Pilot Diameter | 3.25 in |
| Special Features | None |
| Port Type | BSPP |
| Shaft Type | Straight |
| Motor Type | Spool Valve |
| Series | S Series |
| Displacement (in³/rev) | 13.67 |
| Port Code | E |
| Inlet Pressure [Max] | 2500 psi |
| Weight | 29.0 LB |

