- Spool Motor
- Geroler
- Spool Valve
- G 1/2 BSPP Port
- 13.67 Cubic Inch Displacement Per Rev
description
- Geroler motors are similar in design to the geroter motor, but feature better low-speed performance characteristics and higher overall efficiency.They can generate up to 15 hp.Motors with the Geroler element provide high starting and running torque as well.By minimizing friction, the Geroler element helps to increase efficiency while providing smooth output shaft rotation even at very low speeds.
applications
- Agricultural augers, Food processing, Machine tools, Harvesters, Seeders
features
- Speed up to 1,150 rpm
- Compact size
- Provides high efficiency, even at start-up and low speeds
- Motor shaft rotation can instantly be reversed by changing direction of input/output flow while generating equal torque in either direction
options
- SAE ports
- Splined and tapered shafts
| Flange Orientation | Standard |
| Paint Code | A |
| Bolt Circle Dia. | 4.187 in |
| Corrosion Resistant | No |
| Mounting Type Code | REF! |
| Pressure [Max] | 1700 psi |
| Rotation | Standard Rotation |
| Displacement (in³/rev) | 13.67 |
| Mounting Hole Size | 0.565 in |
| Port Type | BSPP |
| Shaft Size & Type | Straight |
| Case Drain | G 1/4 BSP Straight Thread Port (End Cap) |
| Paint/Packaging | Primer Low Gloss Black, Individual Box |
| Splines | 0 |
| Output Shaft Code | 24 |
| Seal Material | Buna-N |
| RPM [Min] | 224 rpm |
| Special Features Assembly Code | 0 |
| Special Features | None |
| Case Drain Code | 2 |
| Output Torque at Rated PSI (inch/pounds) | 3290 in lb |
| Port Size | 1/2, G 1/2 |
| Material | Cast Iron |
| Special Features Hardware Code | 00 |
| Shaft Type | Straight |
| RPM [Max] | 253 rpm |
| Inlet Pressure [Max] | 2500 psi |
| Flow Rate | 14 gal/min |
| Motor Element | Geroler |
| Pilot Diameter | 3.25 in |
| Motor Type | Spool Valve |
| Maximum Speed @ Continuous Flow | 253 rpm @ 15 gal/min |
| Series | S Series |
| Mount Type | 2 Bolt |
| Port Code | E |
| Duty | Standard-Duty |
| Mounting Holes | 0.535 in |
| Port Location | Side Port |
| Flow [Max] | 15 gal/min |
| Weight | 29.0 LB |

