- Spool Motor
- Gerotor
- Spool Valve
- G 1/2 BSPP Port
- 5.7 Cubic Inch Displacement Per Rev
description
- Geroler motors are similar in design to the geroter motor, but feature better low-speed performance characteristics and higher overall efficiency.They can generate up to 15 hp.Motors with the Geroler element provide high starting and running torque as well.By minimizing friction, the Geroler element helps to increase efficiency while providing smooth output shaft rotation even at very low speeds.
applications
- Agricultural augers, Food processing, Machine tools, Harvesters, Seeders
features
- Speed up to 1,150 rpm
- Compact size
- Provides high efficiency, even at start-up and low speeds
- Motor shaft rotation can instantly be reversed by changing direction of input/output flow while generating equal torque in either direction
options
- SAE ports
- Splined and tapered shafts
| Shaft Size & Type | Straight |
| Motor Element | Gerotor |
| Pilot Diameter | 3.25 in |
| Output Torque at Rated PSI (inch/pounds) | 1623 in lb |
| Case Drain Code | 2 |
| Mounting Hole Size | 0.535 in |
| Pressure [Max] | 2000 psi |
| Case Drain | G 1/4 BSP Straight Thread Port (End Cap) |
| Motor Type | Spool Valve |
| Bolt Circle Dia. | 4.19 in |
| Paint Code | A |
| Special Features Hardware Code | 00 |
| Port Size | 1/2, G 1/2 |
| RPM [Max] | 607 rpm |
| Shaft Type | Straight |
| Splines | 0 |
| Flow Rate | 15 gal/min |
| Flange Orientation | Standard |
| Material | Cast Iron |
| Special Features Assembly Code | 0 |
| Corrosion Resistant | No |
| Special Features | None |
| Mounting Holes | 0.535 in |
| Duty | Standard-Duty |
| Paint/Packaging | Low Gloss Black, Individual Box |
| Series | S Series |
| Output Shaft Code | 24 |
| Displacement (in³/rev) | 5.7 |
| Mounting Type Code | REF! |
| Port Code | E |
| Rotation | Standard Rotation |
| Seal Material | Buna-N |
| Maximum Speed @ Continuous Flow | 607 rpm @ 15 gal/min |
| Mount Type | 2 Bolt |
| Port Type | BSPP |
| Inlet Pressure [Max] | 2500 psi |
| Flow [Max] | 15 gal/min |
| Port Location | Side Port |
| Weight | 29.0 LB |

