- Spool Motor
- Gerotor
- Spool Valve
- G 1/2 BSPP Port
- 5.7 Cubic Inch Displacement Per Rev
description
- Geroler motors are similar in design to the geroter motor, but feature better low-speed performance characteristics and higher overall efficiency.They can generate up to 15 hp.Motors with the Geroler element provide high starting and running torque as well.By minimizing friction, the Geroler element helps to increase efficiency while providing smooth output shaft rotation even at very low speeds.
applications
- Agricultural augers, Food processing, Machine tools, Harvesters, Seeders
features
- Speed up to 1,150 rpm
- Compact size
- Provides high efficiency, even at start-up and low speeds
- Motor shaft rotation can instantly be reversed by changing direction of input/output flow while generating equal torque in either direction
options
- SAE ports
- Splined and tapered shafts
| Inlet Pressure [Max] | 2500 psi |
| Maximum Speed @ Continuous Flow | 607 rpm @ 15 gal/min |
| Rotation | Standard Rotation |
| Splines | 0 |
| Output Torque at Rated PSI (inch/pounds) | 1623 in lb |
| Port Code | E |
| Special Features | None |
| Corrosion Resistant | No |
| Special Features Assembly Code | 0 |
| Flow Rate | 15 gal/min |
| Mount Type | 2 Bolt |
| Port Size | 1/2, G 1/2 |
| Flow [Max] | 15 gal/min |
| Pressure [Max] | 2000 psi |
| Motor Type | Spool Valve |
| Paint Code | A |
| Port Type | BSPP |
| RPM [Max] | 607 rpm |
| Mounting Hole Size | 0.535 in |
| Series | S Series |
| Duty | Standard-Duty |
| Shaft Size & Type | Straight |
| Bolt Circle Dia. | 4.19 in |
| Mounting Type Code | REF! |
| Output Shaft Code | 24 |
| Seal Material | Buna-N |
| Case Drain Code | 2 |
| Motor Element | Gerotor |
| Paint/Packaging | Low Gloss Black, Individual Box |
| Pilot Diameter | 3.25 in |
| Case Drain | G 1/4 BSP Straight Thread Port (End Cap) |
| Mounting Holes | 0.535 in |
| Shaft Type | Straight |
| Flange Orientation | Standard |
| Special Features Hardware Code | 00 |
| Port Location | Side Port |
| Material | Cast Iron |
| Displacement (in³/rev) | 5.7 |
| Weight | 29.0 LB |

