- Spool Motor
- Geroler
- Spool Valve
- 1/2-14 NPTF Port
- 22.64 Cubic Inch Displacement Per Rev
description
- Geroler motors are similar in design to the geroter motor, but feature better low-speed performance characteristics and higher overall efficiency.They can generate up to 15 hp.Motors with the Geroler element provide high starting and running torque as well.By minimizing friction, the Geroler element helps to increase efficiency while providing smooth output shaft rotation even at very low speeds.
applications
- Agricultural augers, Food processing, Machine tools, Harvesters, Seeders
features
- Compact yet powerful
- Extended bearing life
- Increased shaft seal
| Flange Orientation | Standard |
| Special Features Hardware Code | AB |
| Pressure [Max] | 1300 psi |
| Duty | Standard-Duty |
| Motor Type | Spool Valve |
| Shaft Type | Straight w/ Woodruff Key |
| RPM [Max] | 153 rpm |
| Mounting Holes | 3/8-16 |
| Case Drain Code | 0 |
| Port Code | B |
| RPM [Min] | 371 rpm |
| Mounting Hole Size | 3/8 in |
| Port Size & Location | 1/2 in NPTF Side |
| Motor Element | Geroler |
| Special Features | Low Speed Valve |
| Output Shaft Code | 01 |
| Rotation | Standard Rotation |
| Seal Material | Buna-N |
| Port Type | NPTF |
| Splines | 0 |
| Paint/Packaging | Primer Low Gloss Black, Individual Box |
| Bolt Circle Dia. | 3 1/4 in |
| Flow [Max] | 15 gal/min |
| Case Drain | None |
| Special Features Assembly Code | 0 |
| Corrosion Resistant | No |
| Port Location | Side Port |
| Pilot Diameter | 1.75 in |
| Port Size | 1/2, 1/2-14 |
| Series | S Series |
| Shaft Size & Type | 1 in x 1/4 in Straight |
| Pressure [Min] | 600 psi |
| Mounting Type Code | REF! |
| Displacement (in³/rev) | 22.64 |
| Mount Type | 4 Bolt |
| Material | Cast Iron |
| Paint Code | A |
| Inlet Pressure [Max] | 2500 psi |
| Maximum Speed @ Continuous Flow | 153 rpm @ 15 gal/min |
| Output Torque at Rated PSI (inch/pounds) | 4672 in lb |
| Flow Rate | 14 gal/min |
| Weight | 29.0 LB |

