- Spool Motor
- Geroler
- Spool Valve
- 1/2-14 NPTF Port
- 22.64 Cubic Inch Displacement Per Rev
description
- Geroler motors are similar in design to the geroter motor, but feature better low-speed performance characteristics and higher overall efficiency.They can generate up to 15 hp.Motors with the Geroler element provide high starting and running torque as well.By minimizing friction, the Geroler element helps to increase efficiency while providing smooth output shaft rotation even at very low speeds.
applications
- Agricultural augers, Food processing, Machine tools, Harvesters, Seeders
features
- Compact yet powerful
- Extended bearing life
- Increased shaft seal
| Pressure [Max] | 1300 psi |
| Mounting Type Code | REF! |
| Flow [Max] | 15 gal/min |
| Flow Rate | 14 gal/min |
| Mounting Holes | 3/8-16 |
| Seal Material | Buna-N |
| Duty | Standard-Duty |
| Flange Orientation | Standard |
| Bolt Circle Dia. | 3 1/4 in |
| Shaft Size & Type | 1 in x 1/4 in Straight |
| Pilot Diameter | 1.75 in |
| Special Features Hardware Code | AB |
| Inlet Pressure [Max] | 2500 psi |
| Motor Element | Geroler |
| Output Shaft Code | 01 |
| Port Code | B |
| Shaft Type | Straight w/ Woodruff Key |
| Port Location | Side Port |
| Mount Type | 4 Bolt |
| Motor Type | Spool Valve |
| Material | Cast Iron |
| Special Features Assembly Code | 0 |
| Splines | 0 |
| Special Features | Low Speed Valve |
| RPM [Max] | 153 rpm |
| Pressure [Min] | 600 psi |
| Paint/Packaging | Primer Low Gloss Black, Individual Box |
| Output Torque at Rated PSI (inch/pounds) | 4672 in lb |
| Port Type | NPTF |
| Corrosion Resistant | No |
| RPM [Min] | 371 rpm |
| Mounting Hole Size | 3/8 in |
| Case Drain Code | 0 |
| Paint Code | A |
| Rotation | Standard Rotation |
| Maximum Speed @ Continuous Flow | 153 rpm @ 15 gal/min |
| Port Size & Location | 1/2 in NPTF Side |
| Series | S Series |
| Displacement (in³/rev) | 22.64 |
| Port Size | 1/2, 1/2-14 |
| Case Drain | None |
| Weight | 29.0 LB |

