- Spool Motor
- Gerotor
- Spool Valve
- 5/16-18 UNC Manifold Port
- 22.6 Cubic Inch Displacement Per Rev
description
- Geroler motors are similar in design to the geroter motor, but feature better low-speed performance characteristics and higher overall efficiency.They can generate up to 15 hp.Motors with the Geroler element provide high starting and running torque as well.By minimizing friction, the Geroler element helps to increase efficiency while providing smooth output shaft rotation even at very low speeds.
applications
- Agricultural augers, Food processing, Machine tools, Harvesters, Seeders
features
- Compact yet powerful
- Extended bearing life
- Increased shaft seal
| Case Drain | None |
| Mounting Type Code | REF! |
| Flow Rate | 15 gal/min |
| Mounting Holes | 0.535 in |
| Seal Material | Buna-N |
| Output Torque at Rated PSI (inch/pounds) | 4672 in lb |
| Series | S Series |
| Paint/Packaging | Low Gloss Black, Individual Box |
| Special Features Assembly Code | 0 |
| Motor Element | Gerotor |
| Pressure [Max] | 1300 psi |
| Port Location | Side Port |
| Shaft Type | Splined |
| Rotation | Standard Rotation |
| Special Features | None |
| Mounting Hole Size | 0.535 in |
| RPM [Max] | 153 rpm, 371 rpm |
| Mount Type | 2 Bolt |
| Pilot Diameter | 3.25 in |
| Splines | 6 |
| Maximum Speed @ Continuous Flow | 153 rpm @ 15 gal/min |
| RPM [Min] | 371 rpm |
| Motor Type | Spool Valve |
| Corrosion Resistant | No |
| Inlet Pressure [Max] | 2500 psi |
| Port Size | Manifold, 5/16-18 UNC Threads, 5/16-18 UNC |
| Duty | Standard-Duty |
| Output Shaft Code | 02 |
| Displacement (in³/rev) | 22.6 |
| Flange Orientation | Standard |
| Bolt Circle Dia. | 4.19 in |
| Case Drain Code | 0 |
| Port Code | C |
| Special Features Hardware Code | 00 |
| Flow [Max] | 15 gal/min |
| Material | Cast Iron |
| Paint Code | A |
| Shaft Size & Type | 1 in - 6T Spline |
| Port Type | Manifold |
| Weight | 29.0 LB |

