- Spool Motor
- Gerotor
- Spool Valve
- 5/16-18 UNC Manifold Port
- 22.6 Cubic Inch Displacement Per Rev
description
- Geroler motors are similar in design to the geroter motor, but feature better low-speed performance characteristics and higher overall efficiency.They can generate up to 15 hp.Motors with the Geroler element provide high starting and running torque as well.By minimizing friction, the Geroler element helps to increase efficiency while providing smooth output shaft rotation even at very low speeds.
applications
- Agricultural augers, Food processing, Machine tools, Harvesters, Seeders
features
- Compact yet powerful
- Extended bearing life
- Increased shaft seal
| Motor Type | Spool Valve |
| Inlet Pressure [Max] | 2500 psi |
| Series | S Series |
| Port Type | Manifold |
| Motor Element | Gerotor |
| Flow [Max] | 15 gal/min |
| Flange Orientation | Standard |
| Port Location | Side Port |
| Case Drain | None |
| Paint/Packaging | Low Gloss Black, Individual Box |
| Paint Code | A |
| RPM [Max] | 153 rpm, 371 rpm |
| Pressure [Max] | 1300 psi |
| Shaft Size & Type | 1 in - 6T Spline |
| RPM [Min] | 371 rpm |
| Mounting Holes | 0.535 in |
| Mounting Hole Size | 0.535 in |
| Displacement (in³/rev) | 22.6 |
| Corrosion Resistant | No |
| Case Drain Code | 0 |
| Maximum Speed @ Continuous Flow | 153 rpm @ 15 gal/min |
| Seal Material | Buna-N |
| Bolt Circle Dia. | 4.19 in |
| Shaft Type | Splined |
| Special Features Hardware Code | 00 |
| Duty | Standard-Duty |
| Output Shaft Code | 02 |
| Mounting Type Code | REF! |
| Splines | 6 |
| Material | Cast Iron |
| Flow Rate | 15 gal/min |
| Port Code | C |
| Special Features Assembly Code | 0 |
| Rotation | Standard Rotation |
| Pilot Diameter | 3.25 in |
| Output Torque at Rated PSI (inch/pounds) | 4672 in lb |
| Mount Type | 2 Bolt |
| Special Features | None |
| Port Size | Manifold, 5/16-18 UNC Threads, 5/16-18 UNC |
| Weight | 29.0 LB |

