- Spool Motor
- Gerotor
- Spool Valve
- 5/16-18 UNC Manifold Port
- 10.07 Cubic Inch Displacement Per Rev
description
- Geroler motors are similar in design to the geroter motor, but feature better low-speed performance characteristics and higher overall efficiency.They can generate up to 15 hp.Motors with the Geroler element provide high starting and running torque as well.By minimizing friction, the Geroler element helps to increase efficiency while providing smooth output shaft rotation even at very low speeds.
applications
- Agricultural augers, Food processing, Machine tools, Harvesters, Seeders
features
- Compact yet powerful
- Extended bearing life
- Increased shaft seal
| Displacement (in³/rev) | 10.07 |
| Seal Material | Buna-N |
| Material | Cast Iron |
| Port Size | Manifold, 5/16-18 UNC Threads, 5/16-18 UNC |
| Port Type | Manifold |
| Output Torque at Rated PSI (inch/pounds) | 2662 in lb |
| Paint Code | A |
| Duty | Standard-Duty |
| RPM [Max] | 343 rpm |
| Special Features Assembly Code | 0 |
| Mounting Type Code | REF! |
| Maximum Speed @ Continuous Flow | 343 rpm @ 15 gal/min |
| Special Features Hardware Code | 00 |
| Special Features | None |
| (Catalog) Shaft Type | 1 in - 6T Spline |
| Inlet Pressure [Max] | 2500 psi |
| RPM [Min] | 343 rpm |
| Output Shaft Code | 02 |
| Rotation | Standard Rotation |
| Flow Rate | 15 gal/min |
| Mount Type | 2 Bolt |
| Corrosion Resistant | No |
| Motor Element | Gerotor |
| Paint/Packaging | Low Gloss Black, Individual Box |
| Pilot Diameter | 3.25 in |
| Bolt Circle Dia. | 4.19 in |
| Shaft Size | 1 |
| Case Drain | None |
| Mounting Holes | 0.535 in |
| Mounting Hole Size | 0.535 in |
| Shaft Size & Type | 1 in - 6T Spline |
| Viscocity (SUS) [Max] | 70 |
| Pressure [Max] | 1900 psi |
| Splines | 6 |
| Flange Orientation | Standard |
| Series | S Series |
| Port Location | Side Port |
| Motor Type | Spool Valve |
| Flow [Max] | 15 gal/min |
| Case Drain Code | 0 |
| Shaft Type | Splined |
| Port Code | C |
| Weight | 29.0 LB |

