- Spool Motor
- Gerotor
- Spool Valve
- 5/16-18 UNC Manifold Port
- 10.07 Cubic Inch Displacement Per Rev
description
- Geroler motors are similar in design to the geroter motor, but feature better low-speed performance characteristics and higher overall efficiency.They can generate up to 15 hp.Motors with the Geroler element provide high starting and running torque as well.By minimizing friction, the Geroler element helps to increase efficiency while providing smooth output shaft rotation even at very low speeds.
applications
- Agricultural augers, Food processing, Machine tools, Harvesters, Seeders
features
- Compact yet powerful
- Extended bearing life
- Increased shaft seal
| Special Features Assembly Code | 0 |
| Mount Type | 2 Bolt |
| (Catalog) Shaft Type | 1 in - 6T Spline |
| Case Drain Code | 0 |
| Maximum Speed @ Continuous Flow | 343 rpm @ 15 gal/min |
| Paint/Packaging | Low Gloss Black, Individual Box |
| Port Type | Manifold |
| Motor Element | Gerotor |
| Special Features Hardware Code | 00 |
| Material | Cast Iron |
| Paint Code | A |
| Port Code | C |
| Motor Type | Spool Valve |
| Flow [Max] | 15 gal/min |
| Output Torque at Rated PSI (inch/pounds) | 2662 in lb |
| Duty | Standard-Duty |
| Port Size | Manifold, 5/16-18 UNC Threads, 5/16-18 UNC |
| Port Location | Side Port |
| Displacement (in³/rev) | 10.07 |
| Shaft Size | 1 |
| Corrosion Resistant | No |
| Mounting Holes | 0.535 in |
| Mounting Type Code | REF! |
| Special Features | None |
| Viscocity (SUS) [Max] | 70 |
| Flange Orientation | Standard |
| Splines | 6 |
| RPM [Max] | 343 rpm |
| Mounting Hole Size | 0.535 in |
| Case Drain | None |
| Bolt Circle Dia. | 4.19 in |
| Series | S Series |
| Shaft Size & Type | 1 in - 6T Spline |
| Pressure [Max] | 1900 psi |
| Pilot Diameter | 3.25 in |
| RPM [Min] | 343 rpm |
| Output Shaft Code | 02 |
| Inlet Pressure [Max] | 2500 psi |
| Seal Material | Buna-N |
| Rotation | Standard Rotation |
| Flow Rate | 15 gal/min |
| Shaft Type | Splined |
| Weight | 29.0 LB |

