- Spool Motor
- Gerotor
- Spool Valve
- 1/2-14 NPTF Port
- 4.6 Cubic Inch Displacement Per Rev
description
- Geroler motors are similar in design to the geroter motor, but feature better low-speed performance characteristics and higher overall efficiency.They can generate up to 15 hp.Motors with the Geroler element provide high starting and running torque as well.By minimizing friction, the Geroler element helps to increase efficiency while providing smooth output shaft rotation even at very low speeds.
applications
- Agricultural augers, Food processing, Machine tools, Harvesters, Seeders
features
- Compact yet powerful
- Extended bearing life
- Increased shaft seal
| Splines | 6 |
| Port Code | B |
| Shaft Size & Type | 1 in - 6T Spline |
| Seal Material | Buna-N |
| Paint Code | A |
| Duty | Standard-Duty |
| Mounting Hole Size | 0.535 in |
| Rotation | Standard Rotation |
| Inlet Pressure [Max] | 2500 psi |
| Pilot Diameter | 3.25 in |
| Paint/Packaging | Low Gloss Black, Individual Box |
| Mounting Type Code | REF! |
| Case Drain Code | 0 |
| Port Size & Location | 1/2 in NPTF Side |
| Shaft Type | Splined |
| Corrosion Resistant | No |
| Port Location | Side Port |
| Special Features | None |
| Displacement (in³/rev) | 4.6 |
| Mounting Holes | 0.535 in |
| Special Features Hardware Code | 00 |
| Motor Type | Spool Valve |
| Flange Orientation | Standard |
| Flow Rate | 15 gal/min |
| Output Shaft Code | 02 |
| Flow [Max] | 15 gal/min |
| Series | S Series |
| RPM [Max] | 792 rpm |
| Maximum Speed @ Continuous Flow | 792 rpm @ 15 gal/min |
| Case Drain | None |
| Port Size | 1/2, 1/2-14 |
| Motor Element | Gerotor |
| Material | Cast Iron |
| Special Features Assembly Code | 0 |
| Port Type | NPTF |
| Pressure [Max] | 2000 psi |
| RPM [Min] | 792 rpm |
| Output Torque at Rated PSI (inch/pounds) | 1325 in lb |
| Bolt Circle Dia. | 4.19 in |
| Mount Type | 2 Bolt |
| Weight | 29.0 LB |

