- Spool Motor
- Gerotor
- Spool Valve
- 1/2-14 NPTF Port
- 4.6 Cubic Inch Displacement Per Rev
description
- Geroler motors are similar in design to the geroter motor, but feature better low-speed performance characteristics and higher overall efficiency.They can generate up to 15 hp.Motors with the Geroler element provide high starting and running torque as well.By minimizing friction, the Geroler element helps to increase efficiency while providing smooth output shaft rotation even at very low speeds.
applications
- Agricultural augers, Food processing, Machine tools, Harvesters, Seeders
features
- Compact yet powerful
- Extended bearing life
- Increased shaft seal
| Port Code | B |
| Case Drain | None |
| Maximum Speed @ Continuous Flow | 792 rpm @ 15 gal/min |
| Paint/Packaging | Low Gloss Black, Individual Box |
| Flange Orientation | Standard |
| Mounting Holes | 0.535 in |
| Flow Rate | 15 gal/min |
| Shaft Size & Type | 1 in - 6T Spline |
| Mounting Type Code | REF! |
| Duty | Standard-Duty |
| Displacement (in³/rev) | 4.6 |
| Pilot Diameter | 3.25 in |
| Shaft Type | Splined |
| RPM [Min] | 792 rpm |
| Case Drain Code | 0 |
| Bolt Circle Dia. | 4.19 in |
| Pressure [Max] | 2000 psi |
| Paint Code | A |
| Motor Type | Spool Valve |
| Rotation | Standard Rotation |
| RPM [Max] | 792 rpm |
| Port Type | NPTF |
| Seal Material | Buna-N |
| Port Location | Side Port |
| Output Shaft Code | 02 |
| Inlet Pressure [Max] | 2500 psi |
| Output Torque at Rated PSI (inch/pounds) | 1325 in lb |
| Corrosion Resistant | No |
| Special Features Hardware Code | 00 |
| Special Features | None |
| Motor Element | Gerotor |
| Splines | 6 |
| Mount Type | 2 Bolt |
| Series | S Series |
| Port Size & Location | 1/2 in NPTF Side |
| Flow [Max] | 15 gal/min |
| Port Size | 1/2, 1/2-14 |
| Material | Cast Iron |
| Mounting Hole Size | 0.535 in |
| Special Features Assembly Code | 0 |
| Weight | 29.0 LB |

