- Spool Motor
- Geroler
- Spool Valve
- 5/16-18 UNC-2B Manifold Port
- 5.67 Cubic Inch Displacement Per Rev
description
- Geroler motors are similar in design to the geroter motor, but feature better low-speed performance characteristics and higher overall efficiency.They can generate up to 15 hp.Motors with the Geroler element provide high starting and running torque as well.By minimizing friction, the Geroler element helps to increase efficiency while providing smooth output shaft rotation even at very low speeds.
applications
- Agricultural augers, Food processing, Machine tools, Harvesters, Seeders
features
- Speed up to 1,150 rpm
- Compact size
- Provides high efficiency, even at start-up and low speeds
- Motor shaft rotation can instantly be reversed by changing direction of input/output flow while generating equal torque in either direction
options
- SAE ports
- Splined and tapered shafts
| Port Code | C |
| Shaft Type | Straight w/ Woodruff Key |
| Seal Material | Buna-N |
| Flow Rate | 14 gal/min |
| Bolt Circle Dia. | 4.187 in |
| Motor Type | Spool Valve |
| Shaft Size & Type | 1 in x 1/4 in Straight |
| Maximum Speed @ Continuous Flow | 607 rpm @ 15 gal/min |
| Output Torque at Rated PSI (inch/pounds) | 1623 in lb |
| Case Drain | None |
| Flange Orientation | Standard |
| Special Features Assembly Code | 0 |
| Duty | Standard-Duty |
| Port Type | Manifold |
| Pilot Diameter | 3.25 in |
| Special Features | None |
| Pressure [Max] | 2000 psi |
| Flow [Max] | 15 gal/min |
| Rotation | Standard Rotation |
| RPM [Max] | 607 rpm |
| Inlet Pressure [Max] | 2500 psi |
| Mount Type | 2 Bolt |
| Port Size | Manifold, 5/16-18 UNC Threads, 5/16-18 UNC-2B |
| Corrosion Resistant | No |
| Port Location | Side Port |
| RPM [Min] | 93 rpm |
| Mounting Hole Size | 0.565 in |
| Output Shaft Code | 01 |
| Motor Element | Geroler |
| Mounting Holes | 0.535 in |
| Paint Code | A |
| Series | S Series |
| Mounting Type Code | REF! |
| Material | Cast Iron |
| Special Features Hardware Code | 00 |
| Displacement (in³/rev) | 5.67 |
| Paint/Packaging | Primer Low Gloss Black, Individual Box |
| Splines | 0 |
| Case Drain Code | 0 |
| Weight | 29.0 LB |

