- Spool Motor
- Geroler
- Spool Valve
- 5/16-18 UNC-2B Manifold Port
- 5.67 Cubic Inch Displacement Per Rev
description
- Geroler motors are similar in design to the geroter motor, but feature better low-speed performance characteristics and higher overall efficiency.They can generate up to 15 hp.Motors with the Geroler element provide high starting and running torque as well.By minimizing friction, the Geroler element helps to increase efficiency while providing smooth output shaft rotation even at very low speeds.
applications
- Agricultural augers, Food processing, Machine tools, Harvesters, Seeders
features
- Speed up to 1,150 rpm
- Compact size
- Provides high efficiency, even at start-up and low speeds
- Motor shaft rotation can instantly be reversed by changing direction of input/output flow while generating equal torque in either direction
options
- SAE ports
- Splined and tapered shafts
| Pilot Diameter | 3.25 in |
| Special Features Hardware Code | 00 |
| Flow [Max] | 15 gal/min |
| Flow Rate | 14 gal/min |
| Duty | Standard-Duty |
| RPM [Max] | 607 rpm |
| Mounting Hole Size | 0.565 in |
| Flange Orientation | Standard |
| Material | Cast Iron |
| Bolt Circle Dia. | 4.187 in |
| Paint Code | A |
| Pressure [Max] | 2000 psi |
| Case Drain Code | 0 |
| Special Features | None |
| Maximum Speed @ Continuous Flow | 607 rpm @ 15 gal/min |
| Special Features Assembly Code | 0 |
| RPM [Min] | 93 rpm |
| Splines | 0 |
| Rotation | Standard Rotation |
| Port Code | C |
| Displacement (in³/rev) | 5.67 |
| Mounting Type Code | REF! |
| Port Location | Side Port |
| Series | S Series |
| Motor Element | Geroler |
| Inlet Pressure [Max] | 2500 psi |
| Output Shaft Code | 01 |
| Corrosion Resistant | No |
| Shaft Type | Straight w/ Woodruff Key |
| Seal Material | Buna-N |
| Motor Type | Spool Valve |
| Mounting Holes | 0.535 in |
| Case Drain | None |
| Paint/Packaging | Primer Low Gloss Black, Individual Box |
| Shaft Size & Type | 1 in x 1/4 in Straight |
| Mount Type | 2 Bolt |
| Port Size | Manifold, 5/16-18 UNC Threads, 5/16-18 UNC-2B |
| Port Type | Manifold |
| Output Torque at Rated PSI (inch/pounds) | 1623 in lb |
| Weight | 29.0 LB |

