- Spool Motor
- Gerotor
- Spool Valve
- 7/8-14 UNF-2B SAE O-Ring Port
- 7.32 Cubic Inch Displacement Per Rev
description
- Small but powerful, Eaton spool valve motors have the perfect combination of features for a variety of demanding applications, from harvesting equipment to food processing plants. With hydrodynamic journal bearings optimized for long life, these spool valve motors distribute pressurized fluid via integrated valve slots into the Gerotor or Geroler® orbit gear set. This results in a spool valve section that can be optimized for low-flow low-speed requirements, keeping equipment performing smoothly.
applications
- Agricultural augers, Harvesters, Seeders, Industrial sweepers and floor polishers
features
- Integrated proven orbit motor principle results in a compact yet powerful package
- Hydrodynamic journal bearings extend bearing life
- Three-zone pressure design allows for an increased shaft seal and bearing life
options
- SAE ports
- Splined and tapered shafts
| Output Shaft Code | 01 |
| Series | H Series |
| Pressure [Max] | 1800 psi |
| Special Features Hardware Code | 00 |
| Duty | Standard-Duty |
| RPM [Max] | 469 rpm |
| Pilot Diameter | 3.25 in |
| Port Size | SAE-10, 7/8-14 UNF-2B |
| Displacement (in³/rev) | 7.32 |
| Mounting Type Code | A |
| Rotation | Standard Rotation |
| Flow Rate | 14 gal/min |
| Corrosion Resistant | No |
| Special Features Assembly Code | 0 |
| Material | Cast Iron |
| Port Code | A |
| Flange Orientation | Standard |
| Seal Material | Buna-N |
| Shaft Type | Straight w/ Woodruff Key |
| Case Drain Code | 1 |
| Mounting Holes | 0.535 in |
| Motor Type | Spool Valve |
| Bolt Circle Dia. | 4.187 in |
| Splines | 0 |
| RPM [Min] | 469 rpm |
| Shaft Size & Type | 1 in x 1/4 in Straight |
| Case Drain | 0.4375-20 UNF-2B SAE O-Ring Port (End Cap) |
| Inlet Pressure [Max] | 2500 psi |
| Maximum Speed @ Continuous Flow | 469 rpm @ 15 gal/min |
| Port Size & Location | SAE-10 Side |
| Motor Element | Gerotor |
| Mounting Hole Size | 0.565 in |
| Port Location | Side Port |
| Flow [Max] | 15 gal/min |
| Paint/Packaging | Primer Low Gloss Black, Individual Box |
| Port Type | SAE O-Ring |
| Special Features | None |
| Output Torque at Rated PSI (inch/pounds) | 1699 in lb |
| Mount Type | 2 Bolt |
| Paint Code | A |
| Weight | 12.67 LB |

